Instalace
Pro instalaci FTP serveru se připojíme k terminálu (třeba pomocí SSH) a zadáme tento příkaz:
sudo aptitude install vsftpd
Po instalaci je třeba FTP řádně nakonfigurovat, použijeme tento příkaz:
sudo nano /etc/vsftpd.conf
Tímto příkazem otevřeme konfigurační soubor našeho FTP. Cesta k tomuto souboru se může lišit dle používané distribuce a verze Linuxu. Doporučuji si ji zjistit ve Správci souborů.
V otevřeném souboru vyhledáme tento řádek a změníme na NO:
anonymous_enable=NO
Restartování FTP serveru
Nyní jsme zakázali přístup na FTP anonymním uživatelům – těm bez přihlašovacího jména a hesla. Následně FTP proces restartujeme, aby se mohly provést změny.
sudo service vsftpd restart
Domovské složky
Po tomto restartu již FTP server funguje. Jako přihlašovací údaje lze použít jakéhokoliv uživatele v systému. Bude mít přístup do rootu serveru. To ale určitě nechceme. Pokud chceme nastavit uživateli jinou domovskou složku a o úroveň výše už nebude moci, provedeme tento příkaz:
usermod -d /var/www user
Tvorba nového uživatele
Tímto jsem uživateli user (červeně zvýrazněno) nastavili domovský adresář /var/www. To znamená, že do složky /var, ani do vyššího adresáře se nedostane. To je správně, jinak by totiž měl přístup ke konfiguračním souborům, apod…
Pokud chceme vytvořit nového uživatele:
- se jménem ahoj
- s heslem tajneheslo
- a s domovský adresářem /var/www/slozka
použijeme tento příkaz:
sudo useradd -d /var/www/ ahoj
sudo passwd ahoj tajneheslo
sudo chown ahoj /var/www/slozka
Vytvořili jsme tedy nového uživatele se jménem ahoj, heslem tajneheslo a domovský adresářem /var/www/slozka. Tímto způsobem můžeme klidně vytvořit i více uživatelů.
Pro připojení se k serveru přes FTP použijeme nějakého FTP klienta. Výchozí port pro FTP je 21 a pro SFTP 22. Ukázka připojení k serveru pomocí FTP s uživatelem ahoj příkazem do prohlížeče:
ftp://ahoj:tajneheslo@ipadresa